آقای لینوس توروالدز خالق سیستم عامل متن باز و محبوب لینوکس است. ایشان کسی است که با سختی‌ها و مشقت‌های فراوان شروع به کار روی سیستم عاملی کرد که هیچ گونه قصدی به منظور کسب شهرت یا درآمد از آن نداشت اما از قضا این سیستم عامل به مرور زمان طرفدارانی پیدا کرد و به سرعتی وصف ناپذیر در سرتاسر دنیا پخش شد. در یک کلام، لینوس یک گیک است و شاید یکی از دلایلی که موفق به طراحی سیستم عامل لینوکس شد همین مسأله باشد که او هرگونه تفریح و سرگرمی را بر خود حرام کرده بود و همه فکر و ذکرش سیستمی بود که از پدر بزرگش به وی به ارث رسیده بود به همراه ایده‌های نابی که در ذهن داشت.

این کتاب سالها قبل ترجمه شد و هیچ وقت از وزارت محترم ارشاد اسلامی مجوز چاپ نگرفت. دلیل مجوز نگرفتن هیچ وقت گفته نشد. شاید چون لینوکس آزاد بود، شاید چون کلمه سکس توش بود که تنها چیزی در زندگی است که همه انجامش می دن ولی دوستان می گن هیچ کس نباید در موردش حرف بزنه و شاید هم چون پدر لینوس کمونیست بوده. به هرحال مهم نیست، حالا تصمیم دارم با تشکر و یاد دوستی که کلی تلاش کرد این کتاب منتشر بشه، همینجا منتشرش کنم.

این یک تجربه است تا ببینم آیا می شه به ترجمه یا نوشتن کتاب آنلاین و مبتنی بر حمایت داوطلبانه حساب کرد یا نه... نه اینکه اگر کمک مالی نباشه من ادامه نمی دم بلکه به این معنی که می‌شه اینو به عنوان یک منبع درآمد جدی گرفت یا نه.

کتاب زندگینامه لینوس توروالدز تحت عنوان Just for Fun به معنی «فقط برای تفریح» به زبان‌های بسیاری ترجمه شده و بدون اغراق می‌توان این کتاب را یکی از کتاب‌های تأثیر گذار نه تنها برای کسانی که که علاقمند به دنیای فناوری هستند بلکه برای کسانیکه به دنبال یافتن معنای زندگی می باشند قلمداد می گردد.

این کتاب توسط جادی به زبان فارسی برگردانده شده است اما به دلایلی مجوز چاپ دریافت نکرده است و ایشان کتاب فقط برای تفریح را به صورت کاملاً رایگان در اختیار علاقمندان قرار داده است. برای دانلود این کتاب اینجا linuxstory.ir را کلیک نمایید و مطمئن باشید پس از خواندن چند صفحه اول کتاب، رها کردن آن برای شما کار دشواری خواهد بود.